Welcome
Login / Register

Przygotowania do zimy - cz. 2 - pasieka z problemami, pszczoły bez chemii w lesie

Thanks! Share it with your friends!

URL

You disliked this video. Thanks for the feedback!

Sorry, only registred users can create playlists.
URL


Added by Admin in Beekeeping from a to z
17 Views

Description

Przedstawiam część 2 z moich przygotowań pasiek do zimowli.
Tym razem pasieka, w której każda z rodzin problemy miała, lub wciąż ma. To miejsce przez praktycznie cały sezon odwiedzałem z lękiem, co też tam zastanę... Rodziny nie rozwijały się dobrze, a w drugiej połowie lata miały inwazję barciaka mniejszego. Ale uznałem, że tą pasiekę, także trzeba pokazać. Chyba wszystkie rodziny były przeze mnie jakoś zasilane "po drodze" (z wyjątkiem B5 i GMz, które wręcz wykorzystałem do wspomożenia innych). Niektóre rodziny słabo pobierały pokarm i większość odkładała go mniej niż tak samo karmione rodziny na innych miejscach.

O dziwo jednak nie zauważam intensywnych problemów korelowanych z obecnością dręcza. Przez ostatni czas praktycznie nie widziałem roztoczy czy pszczół bez skrzydeł. Być może te problemy zmniejszyły się z powodu słabego rozwoju (bo szybki rozwój pszczół, to szybki rozwój populacji dręcza), a sama pasieka z końcem sezonu zaczyna wyglądać wręcz lepiej niż wyglądała. Mówimy o subiektywnej ocenie wizualnej rodzin. Być może dzieje się tak dlatego, że moja zła ocena tego miejsca wynikała głównie ze złej oceny stanu czerwia porażonego przez barciaka - a w jesieni ilość czerwiu maleje, więc i pszczoły mogą go lepiej dopilnować, a oko nie zawiesza się tak bardzo na problemach.
Nie zauważam wypszczelenia tych rodzin, które można by wiązać z przenoszonymi przez roztocza wirusami i nosemą.
I choć raczej jestem złej myśli co do zimowli na pasiece las1, to jednak będę też obserwował z zaciekawieniem co tu się wydarzy...

zapraszam na blog: http://pantruten.blogspot.com/
zapraszam na stronę Bractwa Pszczelego: http://bractwopszczele.pl/ oraz projektu "Fort Knox": http://bees-fortknox.pl/

Post your comment

Comments

Be the first to comment
RSS